Şehir Işıkları (City Lights)

18:43:00

"Hayat dar alanda trajedi, geniş açıda komedidir." Charlie Chaplin

Charlie Chaplin, beyaz perdenin usta sessiz oyuncusu. Eğer onun anlamak istiyorsanız filmlerindeki karakterlere bakmak yeterlidir. Ben de onu anlamak için açtım Şehir Işıkları filmini Charlie ile sessizlik içinde konuşmaya başladık. Filmi anlatmadan önce bir olaydan bahsetmek istiyorum. Film 1931 yılında çekilmiştir. Filmin galasına Charlie,  Albert Einstein ile beraber gider. İkiliyi bir arada görenler onları alkışlamaya başlar. Charlie Chaplin ona; "Beni anladıkları için, seni anlamadıkları için alkışlıyorlar." dediğinde Albert Einstein ona bir kez daha hayran kalır.


albert einstein charlie chaplin ile ilgili görsel sonucu

Gelelim bu güzel filmin konusuna:

Charlie, sokaklarda amaçsızca dolaşırken çiçekçi bir kızla tanışır. Kızın gözlerinin görmediğini fark edince son parası ile ondan çiçek alır. Parasının üstünü beklerken onların hemen yanında zengin bir adam arabasına binip uzaklaşır. Kız o sırada bu arabasına binip uzaklaşan kişiyi para üstü vermeye çalıştığı Charlie sanır ve arkasından seslenir. Kızın haline acıyan Charlie sesini çıkartmaz ve parasını kıza bırakıp sessizce uzaklaşır.

sehir ısıkları charlie chaplin ile ilgili görsel sonucu

Kızdan bir hayli etkilenen Charlie romantik hayaller ile yalnız kalabileceği bir yere gider fakat oradaki bir adam kendini suya atıp intihar etmeye çalışınca onu kurtarmak zorunda kalır. Kurtardığı adam zengin bir alkoliktir. Kendisini kurtaran Charlie'yi en yakın dostu ilan edip bütün gece bardan bara dolaştırır; sabah da evine götürür. Bu sırada işe gitmekte olan çiçekçi kıza rastlarlar ve Charlie arkadaşından aldığı parayla onun tüm çiçeklerini satın alır. Ayrıca arkadaşının lüks arabasıyla kız evine bırakır. Tüm bunlar kızın onun zengin olduğu kanısını iyice kuvvetlendirir. Arkadaşının evine dönen Charlie baş uşak tarafından kovulur; zira ayılan ev sahibi artık Charlie'yi tanımamaktadır.

sehir ısıkları charlie chaplin ile ilgili görsel sonucu

Yine beş parasız dolandığı bir gün körkütük sarhoş olan zengin adama rastlar ve coşkuyla karşılanır. Adam onu evindeki bir partiye götürür. Orda yanlışlıkla düdük yutunca parti komik olaylara sahne olur. Sabah Charlie ile aynı yatakta uyanan zengin adam onu yine hatırlamaz ve onu evden attırır. Charlie de kızın evine gider ama onu hasta bulur. Kirasını bile ödeyemeyen kıza yardımcı olmak için iş bulur ama kovulur. O da boksör olarak şike yapıp para kazanmaya çalışır. İşler umduğu gibi gitmeyince fena halde dayak yer. Çaresiz bir halde dolaşırken yine zengin arkadaşına rastlar, onun verdiği tüm parayı kıza götürür. Bu para kızın göz ameliyatı içindir. Kızın gözleri açıldığında onun hayallerindeki gibi biri olamayacağını bildiğinden bir süre uzaklarda olacağını söyleyip gider. Daha sonra hapse girer.

sehir ısıkları charlie chaplin ile ilgili görsel sonucu

Çiçekçi kız ise artık görmektedir ve Charlie' nin verdiği para ile bir çiçekçi dükkânı açmıştır. Aylar sonra perişan bir halde dışarı çıkan Charlie, çiçekçi kızın dükkanının bulunduğu kaldırımlarda yürürken çocuklar onunla dalga geçer. Çocukların onunla dalga geçmesini izleyen kız tanımadığı bu perişan haldeki serseriye acır, onu yanına çağırıp biraz para vermek ister. Charlie istemeyince parayı zorla onun eline tutuşturmaya çalışır. Ona dokununca ellerinin şeklinden onu tanır. Kendisini tanıyan bu genç kıza utangaç bir gülümseme ile karşılık veren Charlie'nin bu görüntüsü ile film sona erer.

sehir ısıkları charlie chaplin ile ilgili görsel sonucu


Filmin yönetmeni ve başrol oyuncusu Charlie'nin kendisidir. Çiçekçi kızı ise Virginia Cherrill oynamıştır.

Şunu söylemem gerekir ki bana göre sessiz bir filmi oynamak sesli bir filme göre daha fazla ustalık gerektirmektedir. Charlie Chaplin ise bunu başarılı bir şekilde beyaz perdeye göstermiştir.

sehir ısıkları charlie chaplin ile ilgili görsel sonucu

Filmi izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Filmin sonunda yüzünüzde tatlı bir tebessüm olacağına eminim. 

IMDb'den 8.6 puan almıştır.
Benim puanım 9.8.

Keyifli seyirler.:)charlie chaplin ile ilgili görsel sonucu

You Might Also Like

0 yorum