Philippa Gregory Boleyn Kızı

21:20:00

Hırsın, ihtişamın, paranın yarattığı güce aşık olan kişiler için nasıl gelecekse gelsin ama benim işim hallolsun düşüncesi ile yaşayan kişilerin en büyük özelliği bencil olmalarıdır. Bu kitapta da o kişilerden çok var. Kendi hırsı yüzünden bir sürü insanı hayatıyla oynayan kişiler..

Kitap 1500'lü yılların İngiltere'sinde geçiyor. VIII. Henry'in döneminde yaşanan olayları okuyoruz kitapta. Kitaptan etkilenmemin bir nedeni de olayların gerçekten yaşanmış olması. Hırsın sizi yükseklere çıkarırken aslında dibe de götürebileceğinin en büyük kanıtı. Sevginin bile işe yaramadığı bu durumda ya hırsın soğuk sularında boğulunur ya da hırsınızı kontrol etmeyi öğrenmek gerekir. Anne Boleyn ise hırsında boğulanlar kervanına eklendi bile.

Mary Boleyn 14 yaşındayken krala sunulur. Tabi bu ilgi karşısında şaşkına uğrar ve ailesi de bu ilgiden yararlanmak için ellerinden geleni yaparlar. Tabi bu ilgiden rahatsız olan bir kişi varsa o da kardeşi Anne Boleyn'dir. 

Hırslarıyla yaşayan Anne, kendini krala beğendirmek için elinden geleni yapar. Tabi bu durumda diğer tarafta olan Mary'i ise hiç kimse umursamaz. Ailesinin hırslı oyunlarında bir piyon haline gelmiş olduğunu ve saray hayatının tehlikeli entrikalarını fark eden Mary, ailesinin isteği üzerine kardeşinin krala yakınlaşmasına yardım eder ve olanları soğukkanlılıkla izlemeye devam eder; Anne’i kraliçeliğe götürecek yolda bile sesini çıkarmayacaktır.  

 Anne sadece kralın gözdesi olmak istemiyordur. Onun istediği Kraliçe olmaktır. Fakat İngiltere Kilisesi'nin kurallarına göre eğer Kraliçe ölmediyse başka bir evlilik yapılması yasaktır. yani boşanma yasaktır. Ortada ömür boyu süren Katolik nikahı vardı. Boşanmak için papanın özel izni gerekiyordu. Papa , kralın eşi Catherine d`Aragon `un Kutsal-Roma Cermen İmparatoru Şarlken `in teyzesi olduğu için Sekizinci Henry `nin 1527`deki boşanma müracaatını 6 yıl boyunca oyaladı.

Papa boşanma izni için Henry `i kendi mahkemesine çıkarmaya karar verince, ipler koptu. Cambridgeli ilahiyatçı Thomas Cranmer, krala üniversitelerdeki ilahiyatçılara başvurmasını tavsiye etti. İngiltere `deki Oxford ve Cambridge `in ardından Sorbonne ve Bologna üniversiteleri de kralın evliliğini geçersiz saydı. Kral , resmi bir boşanma olmadan 25 Ocak 1533`te Anne Boleyn ile gizlice evlendi. Cantenbury Başpispokosu Cranmer`in kralın evliliğini 23 Mayıs 1533`te geçersiz ilan ettiğinde kral Anne Boleyn ile 4 aylık evliydi. Papa , bu gelişmeler üzerine kralı aforoz etti. Fakat Ortaçağ `da Haçlı seferleri başlatan, kralları tayin eden papaların devri çoktan geçmişti. İngiltere Parlamentosu , kralı İngiltere kilisesinin önderi , papayı ise sadece Roma piskoposu olarak kabul etti. Papazlar krala bağlılık yemini edip, Katoliklikten vazgeçtiler. Ütopya `nın yazarı Başbakan Thomas More gibi karşı çıkanlar öldürüldü. Katolik manastırları kapatılıp, mallarına el konuldu. Roma `ya gönderilen paralar kralın hazinesine girdi. Aslında evlenmek işin bahanesiydi. Papalığın İngiltere `deki büyük servetine bu bahane ile el konulmuştu. İngiltere `de Katolik Kilisesi `ne ait olan topraklardan İngiliz asilleri faydalanma imkanı buldular. Kralın şahsi arzuları adına kurduğu Anglikan Kilisesi , İngiltere `nin merkezileşmesine büyük katkı sağlayıp, İngiliz olma bilincini kuvvetlendirdi.


Anne artık Kraliçe olmuştur. Gücün, ihtişamın, şöhretin doruk noktasındadır. Ancak halk Anne'den nefret ediyordu. Ona cadı diye hitap ediyorlardı. 

Kral , Anne Boleyn ile evlenip, erkek çocuk sahibi olmak için papayla köprüleri atmıştı. Ancak Anne Boleyn de krala sadece Elizabeth isimli bir kız çocuk verdi. Sekizinci Henry `nin çevresi hemen kralın Anne Boleyn `den boşanabilmesi için bahane üretmeye başladılar. Kraliçe 1536`da zina yapmakla suçlandı ve Lordlar Mahkemesi tarafından yargılanıp, idam cezasına çarptırıldı. Anne Boleyn `in öldürülmesinden 11 gün sonra, kral Jane Seymour ile evlendi. 
Eğer tarihi romantik  kitapları okumayı seviyorsanız içinde de entrika olsun diyorsanız  bu kitabı tavsiye ederim. Ben okurken hiç sıkılmamıştır. Belki ben tarih sevdiğim içindir. Ama sizin de sıkılacağınızı düşünmüyorum. Filmini de tavsiye ederim. 
You Might Also Like

0 yorum